Ayetler nasıl okunmalı, ayetler nasıl okunur, esmalar, esmalar nasıl okunur, dualar nasıl okunmalı, çok dua okumak zararlı mı, dualar nasıl okunur,

Bazı Ayetleri Çok Okumak Zararlı mıdır?

BAZI AYETLERİ OKUMAK ZARARLI MI ?

                İnsanlara gönderilen en büyük hediye elbette Kuran-ı Kerimdir. İnsanlar doğru ve güzel olan her şeyi kuran dan çok rahat bir şekilde öğrenebilirler. Kuran-ı Kerim insanlara yol göstermek ve haber vermek için indirilmiştir. Peygamberimiz ve Kuran-ı Kerim gelmeden önce insanlar büyük bir sapkınlık içinde yaşarlarken ve aynı zamanda Yüce Rabbimiz insanlara peygamberimiz ile birlikte kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim i göndermiştir. İnsanlar her konuda kuran-ı kerimden faydalanmışlardır. Allah’a ne kadar şükretsek çok azdır.

                Yüce Rabbimiz bize kötülüklerden korunmak için okunması gereken ayet ve duaları da beraberinde göndermiştir. Kötülükler de yine Yüce Rabbimizin izni doğrultusunda gerçekleşir fakat insanlar dua ederek kötü olan her şeyden korunabilir ve Allah bunun için bize kutsal kitabımızı göndermiştir, insanlar bol bol dua edip şükretsinler diye. Yoksa Yüce Rabbimizin bizim dualarımıza ihtiyacı yoktur. O Yüce Rabbimiz her şeyden münezzehtir. İnsanlar okusun öğrensin diye indirilmiştir.

                Bol bol dua etmek ALLAH ın isimlerini anmak ve ya zikretmek hiçbir sayıya tabi tutulmamıştır. Yüce Allah’ı yüceltmek ve şükretmek için yapılan zikirler oldukları için kimseye zararı yoktur. Zarar vermesinin aksine faydası vardır, çünkü Allah’ın isimlerinin hepsinin bir anlamı vardır ve insanlar bunları sürekli okuyarak kendilerine fayda sağlamıştır. Yüce Rabbimiz her şeyi insanoğlunun önüne sermiş faydalansınlar diye. Allah’ın isimlerinin zikredilmesi de bir şükür duası niteliğindedir. Bu yüzden yüce Allah’ın isimlerini zikretmek ve ya dua etmek kimseye zarar vermez. İsteyen herkes ne kadar isterse okuyabilir ve zikredebilir.

                Esmalar ise, belirli zamanlara ve sayılara tabi tutulmuştur. Ne zaman ne kadar okunacağına ise, ilim ve bilgi sahibi insanlar belirlemiştir. Her şeyde nasıl ki bir kurallar zinciri var ise, esmalarda da uyulması gereken kurallar ve kaideler vardır. bu kurallar yine ilim sahibi insanlar tarafından belirlenmiştir. Her esmanın bir anlamı ve dua şekli bulunur, bunlara uyulmadan yapılan ve okunan dualar olsun esmalar olsun okuyan kişiye ağır gelebilir ve taşımayabilir. Bu yüzden ilim sahibi insanlar her kişiye belli sayılarda esmalar verir okusunlar diye, yeni başlayan insanlara verilen esma sayısı , sürekli esmaları zikreden kişilerden elbette ki farklı olacaktır. Aynı sayıda çekerse bu okuyan kişiye fayda değil zarar verir.